Choroby

Grzybica
Objawy:
- widoczne są białe oraz szarobiałe plamki na pancerzu żółwia
- zauważamy, że fragmenty rogu stają się miękkie, porowate

Leczenie:
Zniszczone fragmenty rogu należy wyskrobać i usunąć. Potem należy nanieść preparat przeciwgrzybiczny na chore miejsca w postaci maści lub płynu. Można również stosować jodynę. Zgłosić się do weterynarza.

Choroby układy oddechowego: 
Objawy:
- zauważamy, że żółw łapie powietrze dziobem
- słyszymy, że nasz żółw kicha i głośno oddycha
- zauważamy śluz pokrywający nozdrza i pysk pokryty pianą

Leczenie:
W przypadku lekkiego przeziębienia wystarczą w zupełności witaminy dodawane do wody lub do pokarmu. W przypadku pyska pokrytego pianą należy niezwłocznie udać się do lekarza, by przypisał odpowiednie leki.

Niedobór witaminy A 
Objawy:
- zauważalny jest obrzęk powiek oraz opuchlizna
- odkładanie się włóknika w gałce ocznej
- często żółw nie może otworzyć oczu

Leczenie:
Niezwłoczna wizyta o lekarza (weterynarza). Weterynarz powinien zalecić podawanie witaminy A, np. do jedzenia lub do picia.





Niedobór witaminy D i związków wapniowo-fosforowych, czyli tak zwana krzywica 
Objawy:
- żółw ma zauważalny, miękki pancerz
- widoczne są złamania kończyn, żółw ma problemy z poruszaniem się

Leczenie:
Żółw powinien dostawać  zastrzyki domięśniowe wapna w ilości do 200 mg na 1 kg wagi żółwia przez 3-5 kolejnych dni. Następnie powinno być codzienne  kontynuowanie podawanie wapna z fosforem doustnie wraz z kroplą witaminy A+D3 aż do uzyskania lepszej poprawy stanu zdrowia. Niezwłoczna wizyta u weterynarza.

Zapalenie spojówek
Objawy:
- zauważalna opuchlizna powiek
- częste zaklejenie oczu ropną wydzieliną, co jest przyczyną nie otwierania oczu przez żółwia

Leczenie:
Powinno się wkraplać krople do oczu przeciw infekcyjnych oraz smarować oczy maścią z antybiotykiem. Zaleca się wizytę u weterynarza.




Warto zauważyć, że żółwie, bardzo rzadko chorują, zazwyczaj są zdrowe. Jeśli jednak zachorują to potrzebna jest wizyta u weterynarza. Pamiętajmy jednak, że nie każdy weterynarz będzie potrafił zająć się żółwiem.

A oto kilka zabiegów, które mogą ułatwić zdrowie żółwia:

-Kąpiele słoneczne (Należy stosować je często. Dozwolone także spacery na dwór ( jeśli temperatura wynosi minimum 17 stopni). Żółw nie tylko wzmocni kondycję, ale również otrzyma dawkę promieniowania ultrafioletowego typu B niezbędne do prawidłowego rozwoju). 

-smarowanie pancerza
 (p
ancerz należy smarować wazeliną lub kremem do rąk. Przez to zwiększy się elastyczność pancerza i eliminuje mikropęknięcia. Zabieg ten należy odbywać co ok. 2 tygodnie). 

-ścieranie pazurów
 (a
by uniknąć przerośnięcia pazurków należy postawić terrarium płaskie kamienie. Ale jeśli, pomimo postawieniu kamieni, doszło do przerośnięcia należy iść do weterynarza, aby je ściął ( ściąć można samemu, ale możemy przez to nieświadomie sprawić żółwiowi cierpienie)).

-kąpiele w wodzie
 (ż
ółwia powinno się kąpać co ok 2 tygodnie w zimę, a co kilka dni latem. Żółwia kąpiemy od 10 do 20 minut w wodzie o temperaturze nie większej niż 35 stopni . Żółw w czasie kąpieli wypróżni się i uzupełni brakującą wodę.



6 komentarzy:

  1. a co jeżeli mój stepek zaczyna kichać tylko w okresie zimowym???

    OdpowiedzUsuń
  2. a co jeżeli mój stepek zaczyna kichać tylko w okresie zimowym???

    OdpowiedzUsuń
  3. http://znikameleon.blogspot.com/2018/06/czym-skorupka-za-modu-czyli-zywienie.html

    zła dieta i zbyt niska temperatura

    OdpowiedzUsuń
  4. Dodatkowo w poście jest dużo błędów. Po pierwsze wszystkie choroby są u żółwi bezobjawowe w pierwszym stadium. Jeżeli widzimy jakieś objawy oznacza to, że żółw jest w stanie ciężkim i nie wolno leczyć go w domu! Po drugie witaminy należy podawać wyłącznie po zaleceniu lekarza. Po trzecie NIE WOLNO sparować niczym skorupy. To błędne i niestety często powielane informacje, które powodują że wielu właścicieli skazuje swojego żółwia na choroby karapaksu.
    pozdawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Mój żółw ma niebieską wydzielinę z oczu a nie przyjmują weterynarze co mam zrobić

    OdpowiedzUsuń
  6. Mój żółw stepowy rzadko się rusza . Ma odpowiednie warunki lampy ,duże terrarium wodę i zdrowe jedzenie . Wczoraj go kupiłem jest mały czy to normalne ?czy nie jest chory ?

    OdpowiedzUsuń